مسجد یا توالت عمومی ؟!

027.jpg

'' ثواب مدرسه سازی کمتر از مسجد سازی نیست ''

این جمله کم و بیش به گوش همگان آشناست . اما اینکه ثواب مسجد سازی چقدر است و اینکه این کار تا چه حد اهمیت دارد جای بحث دارد.
    مسجدها زمانی تبلور هنر معماری اسلامی در دوره های مختلف بوده اند , البته مشابه این هنرنمایی در کلیساها هم تکرار شده است .
داشتن دو عنصر گنبد و مناره در ابتدا کاربردی بوده اند ولی در حال حاضر به نماد تبدیل شده اند , در ساختن مسجدهای جدید با توجه به توانایی فنی در ساخت سقف بلند با دهانه های بزرگ بدون استفاده از گنبد امکان پذیر است و این مطلب نیاز به ارائه راهکار دارد . همچنین فلسفه وجودی مناره نیز با وجود سیستمهای صوتی و علاوه بر آن رسانه های عمومی نیز زیر سوال میرود . مطمئنا ً راهها ی بهتری برای اجرای اِلٍمان مسجد وجود دارد .
  حال میپردازیم به استفاده از مساجد در این روزها در کشورمان :
عمومیت استفاده از مساجد در حال حاضر بیشتر در حکم یک نوع سالن یا محل برگزاری مراسم سوگواری و ختم میباشد .
عده محدود و خاصی از نوجوانان و افراد مسن هم هستند که مشتریان دائمی مساجد هستند و از مسجد جهت اقامه نماز جماعت استفاده میکنند .
تعدادی از مساجد هم هستند که کاربری دیگری دارند . این مساجد که از دوره های مختلف حکومت ایرانیان و غیر ایرانیان بر این سرزمین بر جای مانده اند در حکم مکانهای گردشگری هستند , مثل مسجد شاه و شیخ لطف الله در اصفهان و مساجد جامع در یزد و قزوین و سایر شهرها ....
حتی آتشکده هایی که با تغییر کاربری به مسجد تبدیل شده اند ....
در مورد برگزاری نماز جمعه در یک سری مساجد بزرگ که جنبه توریستی دارند و برای اجرای این فریضه سیاسی – عبادی صحن مسجد و نمای آن دستخوش تغییرات نازیبایی میشوند بعدا ً به اجمال سخن خواهم گفت .
    اما صحبت اصلی درباره استفاده عمومی تری از مساجد میباشد و آن استفاده نادرست از مسجد به جای توالت عمومی است . وقتی به شهر دیگری سفر میکنیم عموما ً برای قضای حاجت از مردم آن شهر آدرس امامزاده یا مسجدی در آن شهر را میگیریم . به جز مجتمع های خدمات رفاهی ای که جدیدا ً بین شهرها ساخته شده و دارای سرویس بهداشتی است, در شهر های ما جای سازمان یافته ای برای این کار وجود ندارد !
همه ما به اَیِّ نحو ٍ کان َ  به اداره دارایی اعانه میدهیم  , مثل مردم شروود که به پرنس جان مالیات میدادند و جناب داروغه مسئول انجام این کار بود . بماند که این پول ها صرف چه کارها و دادن چه باج هایی میشود ......
به طور خاص به نحوه مصرف مالیات در کشور نمیپردازیم ولی حق همه مردم است که از توالت عمومی استفاده کنند .
و این امر به سادگی میسر است با ایجاد سازمانی زیرمجموعه شهرداریها که ساخت و ارائه سرویس و تامین نیروی انسانی را بعهده بگیرد !
مطمئنا ً انجام این کار کسری از یک درصد از مالیاتی میشود که مردم پرداخت میکنند و حتی از این حداقل حقوق شهروندی بهره مند نیستند .
  اما درباره کسانی که برای معامله با خدا و ایجاد صالحات باقیات مبادرت به ساختن مسجد میکنند و با صرف هزینه گزاف بنایی احداث میکنند که در نهایت استفاده آن توالت عمومی می شود
; آیا بهتر نیست که به جای ساختن یک مسجد چند توالت عمومی بسازند ؟!

/ 12 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ستوده

البته بنده با حسن آقا از ته اعماقم موافقم. و از همین جا ارادت خاص خودم رو خدمت کلیه دم و تشکیلاتشون ابراز می دارم. منم اگه پول گنده ای دستم برسه که خودم و اطرافیانم رو باهاش تامین کنم. که البته فکر نکنم تا قبل از نود سالگی رنگ این پول رو هم ببینم. می دم با الباقیش یه مستراح عمومی دو دهنه سر خیام بزنن که ملت بیان برینن به این شانس ما که سر نود سالگی این پول دستمون رسیده. به قول ابی، اینم از شانس بد منه، به خداااااااا

دخترای کوچه پشتی

سلام دوست عزيز ما از کوچه پشتی ميايم شايد اسمش تا حالا به گوشهتون خورده باشه مطلب واقعا جالبی نوشتيد ما ايرانيا جون تو حونمون کنن ريا کاريم اين همه کشور مسلمون تواين دنيا هس نصفشون بقل گوشمونن مثله ترکيه و امارات يا حتی عربستان و از همه جديد تر از نظر حالا موقعيت اجتماعی افغانستان خودمون اين حرفا اين کارو ندارن اينا همش سيا کاريه قبل از انقلابم اين خبرا نبود ولی چه کنيم که فعلا کشور دسته نااهلان است بگذريم راسی کوچه پشتيوتا حالا از نزديک ديدی پس بيا و ببين دوست داريم شما هم با ما همسايه بشيد نظرت چيه ؟ منتظریم يا حق (دخترای کوچه پشتی )

mm312

سلام. کجایی؟ کم فروغ شدی؟

دخترای کوچه پشتی

سلام ممنون از اینکه به ما سر زدید و به کوچه ما اومدید ببخشید که دیر اومدیم ولی مهم اومدن بود ممنون از شما ماهم به روزیم به ما هم سر بزن (دخترای کوچه پشتی )

امیرحسین پیشاهنگ

سلام دوست من! وبلاگ قشنگی داری... تبریک میگم از اینکه به من سر میزنی ممنونم. هر وقت پست جدیدی گذاشتی به من خبر بده... وبلاگتو دوست دارم و برام خوندنیه....یادت نره خبر بدی!!! من هم با مطلبی تحت عنوان « ناگفته هایی از دکتر احمد ضابطی جهرمی » به روز شدم. سر بزن و حض ببر و نظر بده. راستی دکتر احمد ضابطی جهرمی استاد و پدر سینمای مستند ایران است. این پست خوندنیه... بدو که از دستش ندی!!! مطلب را به طور کامل بخوانید و نظر دهید تا در ارائه مطالبی چنین پربار انگیزه بیشتری داشته باشم.

شاهدخت

سال نو مبارکت باشه !!!! هر چیزی که بهترین است من برای تو آرزو میکنم :)